12.5.09.



Sve što treba da uradite da biste razumjeli zašto je poznati pjesnik Džordž Gordon Bajron jednom rekao:
" Kada su otkriveni dragulji prirode po ovom su tlu , u izobilju bili razliveni " je da posjetite Crnu Goru.

Crna Gora je, za svoju velicinu, zemlja prilicno zapanjujucih raznolikosti. Grubo receno, Crnu Goru možemo podijeliti na tri regije. Svaka regija ima svoju posebnost, i svaka nudi spoj prirodne ljepote i kulturnog blaga. A narocito predjeli gdje se ovi regioni stapaju jedni sa drugima, stvarajuci upecatljivu sliku.

Primorska regija Crne Gore ...

Crnogorska obala se pruža zapadno, naspram italijanskog juznog dijela kontinenta, koje razdvaja Jadransko more. Dužina obale iznosi 293 km, a pocinje od zapadnog dijela zemlje šireci se sve do svog najjužnijeg dijela. Iduci od sjeverozapada do jugoistoka, ova obala ne može imati bolji pocetak od venecijanske Boke Kotorske. Zaliv koji oduzima dah važi za jedan od deset najljepših zaliva svijeta i cesto se naziva „evropski najjužniji fjord“. Obala Boke Kotorske je kao niska bisera, sa luckim gradovima, kao što je grad cvijeca, Herceg- Novi, zatim i Kotor koji je zašticen od strane UNESCO-a, sa jednim od najbolje ocuvanih u Evropi srednjevjekovnim Starim Gradom i sa istorijskim spomenicima do kojih možete doci barkama, poput Gospe od Škrpjela.Ovoj obali pripadaju tri od pet crnogorskih rivijera: hercegnovska, tivatska i kotorska rivijera.

Hercegnovska Rivijera : Ova rivijera je duga 25 km i u nju spdaju: poluostrva, manja ostrva, plaže razlicitih oblika te privlacne banje sa velikom planinskom pozadinom i slikovitim selima i utvrdenjima koja se nalaze medu maslinicima i drugom egzoticnom, mediteranskom vegetacijom. Tivatska Rivijera : There are 17 official beaches at the surface of 31200 m² in the Tivat Rivièra. Along the coast there are small, attractive inlets with a lot of restaurants and other tourist facilities. There are also three isles in the Tivat Rivièra: the Isle of Flowers, St. Marko's Isle and the Lady of Mercy Isle.Kotorska Rivijera : Pošto kotorska rivijera zauzima najduži dio bokokotorskog zaliva, ovdje nema pjeskovitih plaža, kao što je to osobina ostalih djelova obale. Ovo što ovu rivijeru cini posebnom su brojne ponte, koje daju posebnu draž ovom pejzažu. Mnoge od njih su u rukama privatnika, pa ako rezervišete apartman u nekoj od prelijepih palata na ovom dijelu obale, moci cete uživati na svojoj ponti tokom dana, kao i u tišini kotorskog zaliva tokom noci.


Iduci južnije, sledeca je budvanska rivijera, koja nosi ime po crnogorskoj metropoli tirizma- Budvi. Ona je najstarije utvrdenje u Boki Kotorskoj zajedno sa Risnom. Nije baš ni zbog cega Budva glavna crnogorska turisticka atrakcija. Sa svojom 2 000 godina starom istorijom, koja datira još od Grka, u budvanskom Starom gradu se može naci dovoljno anticke arhitekture. Uz to, baš za budvanske plaže kaže se da su najljep še u Crnoj Gori. Budvanska Rivijera : Ples morskih talasa je sa obalom kroz vjekove stvarao jedinstven sklop ovalnih uvala sa plažama, na mjestima gdje se njihovi mekani i prefinjeni djelovi susrecu sa strmim liticama, koje su stvorene od tvrdog krecnjaka. Ova neponovljiva ljepota stalnih promjena pruža dvostruko uživanje koje pružaju ove velicanstvene obale i strme litice. Obale su prekrivene pijeskom visokog kvaliteta. Dugacke su preko 38 km, neravne su i sa mnogo uvala, zaleda, pjeskovitih plaža, pecina i malih ostrva. Još jedna velika atrakcija ove rivijere je Sveti Stefan. Ovo bivše ribarsko selo, smješteno na poluostrvu, je prije 50 godina pretvoreno u grad - hotel, te se tako napravilo divno mjesto gdje cak i najvece svjetske zvijezde (poput Klaudije Šifer, Silvestera Stalonea itd.) vole da provode svoje vrijeme.

Poslednja od crnogorskih rivijera je, takode, dobila ime po glavnom gradu ove regije, Ulcinju. On je istorijska luka sa gusarskom istorijom. Blagoslovljen je sa Starim gradom, opasan sa velikim gradskim zidinama koje najbolje svjedoce vrijednosti grada i promjenljivoj istoriji okupatora, trgovine i pomorske razmjene. Obala Ulcinja je duga 32, 7 km i širi se od rta Starog Ulcinja do ušca rijeke Bojane u Jadransko more. U stjenovitom dijelu ima 18 uvala, poluostrva Marjan i Mandra, zatim plažu Valdanos i dvije pješcane plaže: Velika i Mala plaža. Posebna atrakcija ovog dijela obale je prirodni rezervat – Ada Bojana.Velika i Mala plaža , ada Bojana, plaža Valdanos, pa i brojne plaže medu borovim drvecem su raznovrsne po svojoj ljepoti, velicini i okruženju. Ulcinjske plaže su izuzetrno suncane sa mnogo suptropske vegetacije. Zbog konfiguracije plaže, ulcinjska rivijera ima velike mogucnosti za organizaciju raznih sportova i na plaži i u vodi.

Napuštajuci priobalni dio, u vrlo kratkom vremenskom roku cete se naci u centralnoj regiji. Ovaj dinarski priobalni pojas se sastoji od karsta, i leži na uzvišenju od 1000m nadmorske visine, pa cak i sa nekim dijelovima se izdižu i do 2 000 m, kao planine Orjen (1, 894m) i Lovcen (1, 749m), koje su najveci planinski masivi medu obalnim kamenjarom. " I cudim se moru kako može zaci, Kad ljepote ove nigdje nece naci "

Нема коментара:

Постави коментар